Музейное пространство Гомельщины и Черниговщины
Проект "От партнерства местных музеев к широкому трансграничному культурному сотрудничеству"

Мистецькі проекти у просторі меморіального музею (з досвіду роботи Чернігівського літературно-меморіального музею-заповідника М. Коцюбинського)

Коцюбинська Наталія, заступник директора з наукової роботи Чернігівського літературно-меморіального музею-заповідника М.М. Коцюбинського.

Сучасний музей вже давно перестав бути тільки місцем для зберігання та експонування колекцій старовини. В першу чергу, сучасний музей — це місце для спілкування, для зустрічей і дискусій, для відпочинку та отримання нових вражень, місце, де кожен відвідувач може задовольнити свої естетичні потреби, адже, як стверджує Ф. Вайдахер: «До специфічних завдань музею належить не інформування, а створення можливостей для емоційного переживання» [1, с.184].

Над виконанням цього завдання і працюють співробітники Чернігівського літературно-меморіального музею-заповідника М. Коцюбинського. Певно, вже самі відвідини будинку письменника, де в єдиному просторі поєдналися таємничий світ творчості і життєві будні творця, викликають у людей певні емоції і переживання, можливість доторкнутись до неповторної атмосфери родинного затишку, комфорту залишаться в пам’яті надовго. Але цього замало, щоб відвідувач знову й знову повертався до музею. Ми постійно мусимо пропонувати новий музейний продукт для зацікавлення містян і тільки тоді, коли це буде цікаво для них, музейні зали не пустуватимуть.

Саме тому, наприкінці 2013 року, проаналізувавши основні показники діяльності музею і помітивши зниження кількості відвідувачів, колектив нашого музею розпочав роботу у новому для себе напрямку. Було розроблено кілька цікавих проектів, розрахованих на різні вікові категорії, які з успіхом втілювались у життя протягом кількох років. Звісно, що найвдячніша аудиторія — це діти, і тому перші наші спроби спрямовувались на залучення до музею якомога більше дітвори.

Наймасштабніший, найтриваліший проект, розрахований на багато років, — це «Майстерня гарного настрою». Оскільки у музеї працюють в основному творчі люди, з багатою фантазією, які вміють своїми руками творити справжні чудеса з підручних засобів, то вони залюбки діляться своїми секретами з школярами. Цей проект розрахований на учнів початкової школи, охоплює практично всі 34 школи міста. Маленькі відвідувачі мають можливість виготовити власними руками гарні сувеніри і подарунки для своїх рідних до Різдва й Нового року, Великодня, Дня Матері. А до дня Святого Миколая, на прихід якого з нетерпінням чекають всі діти, у музеї працює майстер-клас з випікання солодких пряників-миколайчиків (Мал. 1–2). Обов’язково на виробах прикріплюється маленька етикетка «Виготовлено у музеї Михайла Коцюбинського», щоб діти не забули про те, де вони були. Хоча забути їм навряд чи вдасться, адже кожне заняття розпочинається з відвідин кімнат меморіального будинку і розповіді про родинні традиції Коцюбинських, про відзначення різних свят у цій сім’ї. На Різдво в будинку поселяється лісова красуня, яку прикрашають іграшки ручної роботи, до Великодня — цікаві писанки, які колекціонував Михайло Михайлович. Можливість доторкнутись до родинної аури Коцюбинських підсилює емоції, додає яскравих вражень, і дітлахи з великим задоволенням потім самі майструють свої вироби, розповідають про те, як вони подарують їх своїм рідним.

Другим цікавим проектом для молодших школярів є проект «Веселі канікули у музеї». Проводимо ми його щорічно під час роботи пришкільних таборів. Включає в себе проведення інтерактивних екскурсій з елементами гри, квест-гру «Таємниці музейного садка», майстер-класи у музейній майстерні, перегляд дитячих вистав, які з задоволенням демонструють маленькі актори театральної студії «Біла валіза», з якою музей співпрацює вже кілька років. Теж охоплені всі школи міста, записуються до нас заздалегідь, іноді ми змушені навіть відмовляти, оскільки фізично не маємо можливості прийняти всіх бажаючих.

Дуже цікавим виявився проект «Від Миколая до Водохреща», який вдалося реалізувати в зимовий час, коли дещо знижується активність відвідувачів, адже погодні умови, ранні сутінки не сприяють прогулянкам і відвідинам музею. Він тривав протягом грудня-січня і включав у себе багато різнопланових заходів, розрахованих на різні вікові категорії. В першу чергу, звісно ж, були діти, які приходили до музею вчитись пекти і декорувати «миколайчики», готували фольклорне свято «А хто-хто Миколая любить», брали участь у благодійній акції для вихованців міської школи-інтернату. Дорослі теж не забарилися: виявилося, що їм не менше, ніж дітям, цікаво пекти і прикрашати обрядове печиво, вчитися співати колядок, пізнавати таємниці різдвяного меню.

Добрі музейні друзі завітали на «Різдвяні посиденьки», які відбулися з гарними побажаннями, щирими жартами, цікавими колядками і щедрівками. А завершився цей святковий цикл теплою зустріччю національних товариств, які мешкають на Чернігівщині. Євреї, німці, поляки, вірмени, греки розповідали про свої національні традиції, співали і танцювали, читали поезію.

Справжньою подією у культурному житті міста став спільний проект Чернігівського літературно-меморіального музеюзаповідника М. Коцюбинського та Чернігівського обласного філармонійного центру фестивалів та концертних програм «Мистецькі зустрічі в музеї», який був присвячений пам’яті відомого громадського діяча, колишнього директора музею, заслуженого працівника культури України Юлія Романовича Коцюбинського, якому у квітні 2014 року виповнилося б 80 років, а у травні 2015 року минуло 15 років з того часу, як він відійшов у вічність. Юлій Романович Коцюбинський — внук письменника, працював у музеї після закінчення Київського університету ім. Т. Шевченка на посаді наукового співробітника. З 1988 року до 2000 року очолював музей.

Зустрічі відбувалися один раз на місяць з листопада до травня. Програма створювалася із використанням матеріалів із книги спогадів про Юлія Коцюбинського, а також із залученням кращих творчих сил філармонійного центру. Цей проект був розрахований на людей старшого покоління, які з задоволенням відвідували всі заходи. Уже навіть склався постійний контингент учасників мистецьких зустрічей.

У 2014 році виповнилося 80 років від часу заснування нашого музею. До цієї дати теж вирішили підійти нестандартно, подарувавши місту і своїм шанувальникам справжнє свято спілкування з музеєм. Ми розробили проект «Десять днів з музеєм». Протягом десяти днів у просторі музею відбувалися презентації нових книг про Михайла Коцюбинського та музейних видань, концерти, відкриття виставок, кінопоказ, дитячий день, літературні вечори. Вхід до музею у ці дні був безкоштовним, всі бажаючі могли відвідати не лише заходи, а й експозиції.

Протягом 2016 року для дорослої аудиторії діяв проект «Михайло Коцюбинський — знайомий незнайомець». Це камерні зустрічі, які відбувались один раз на місяць у меморіальній вітальні за чашкою духмяного чаю. На цих зустрічах відвідувачі мали можливість глибше пізнати життя письменника, доторкнутись до таємниці творчості (Мал. 3).

У 2017–2018 роках у подібному форматі продовжується проект «Михайло Коцюбинський у колі друзів». Ближче знайомство з біографіями видатних людей дуже подобається музейним завсідникам, вони із задоволенням приходять на кожну зустріч (Мал. 4).

Найтривалішим у часі є проект «Музейний простір — територія для душі», який приурочений до Міжнародного дня музеїв. Напевно, він триватиме доти, доки існує музей. Щорічно, до професійного свята ми готуємо нову, цікаву програму, яка розпочинається об 11-00 і триває до останнього відвідувача. Протягом дня, як у калейдоскопі, у нас змінюються заходи: концерти, виставки, інтерактивні екскурсії, майстер-класи, вистави, фестивалі. Дуже часто люди, прийшовши на якусь часинку, лишаються на цілий день, адже у нас є можливість не тільки споглядати різні заходи, а й перекусити, відпочити в саду. Кожного року народжуються нові ідеї, ми їх втілюємо в життя і самі отримуємо від цього велике задоволення.

Дуже багато виховно-патріотичних заходів до різних визначних дат в історії України протягом року відбувається у музеї. Це літературно-мистецькі вечори до Дня Соборності, Дня пам’яті Героїв Крут, Дня Незалежності, Дня захисника України, Дня пам’яті Небесної Сотні, пам’яті жертв Голодомору, річниці Чорнобильської трагедії.

Всі ювілейні дати українських письменників також відзначаються літературними вечорами та тематичними заняттями, які проводяться для школярів середнього та старшого віку.

Протягом року також відбувається велика кількість презентацій нових книг відомих авторів, як чернігівців, так і з інших міст.

Не забули ми і про найменших відвідувачів. Для них розроблено і з успіхом діє інтерактивна екскурсія-гра «Квітка як усмішка сонця на садибі Коцюбинського» (Мал. 5).

Велику частину музейної роботи займає виставкова діяльність. У виставковій залі музею кожного року щомісяця відкривається нова виставка різного тематичного спрямування. Тут діють експозиції і професійних художників, і самодіяльних митців, і фотовиставки, і декоративно-ужиткове мистецтво, і учнівська творчість. Крім того, експонується значна кількість книжково-ілюстративних та фондових виставок.

Отже, Чернігівський літературно-меморіальний музей-заповідник Михайла Коцюбинського давно вже перетворився на справжній мистецький центр, в якому затишно і комфортно дорослим і дітям, літераторам і музикантам, професійним художникам і народним умільцям. А, певно, саме це і є головним завданням кожного музейного колективу — перетворити свій заклад на центр дозвілля громади, подарувати людям можливість пережити яскраві враження, емоції, дати можливість бути почутими. За останні два роки ми змінилися самі і змінили ставлення до музею у відвідувачів. Тепер вони точно знають, що якщо музей запрошує, то треба обов’язково йти, бо буде цікаво.

Джерела та література:

  1. Вайдахер Фрідріх. Загальна музеологія. Посібник / Переклали з німецької В. Лозинський, О. Лянг, Х. Назаркевич. — Львів: Літопис, 2005.

Метки: музей, проект