Музейное пространство Гомельщины и Черниговщины
Проект "От партнерства местных музеев к широкому трансграничному культурному сотрудничеству"

Портрет Наталії Дем’янівни Розумовської


Художник Генріх Готтліб Хойзер. Полотно, олія

Завдяки синам: Олексію, який став фаворитом, а потім і чоловіком Єлизавети Петрівни; Кирилу – Президенту Російської Академії наук, пізніше гетьману України, Наталія Дем’янівна увійшла до царського двору, отримала графський титул. Була портретована при житті. Численні родичі зберігали ці портрети, передавали їх у спадщину, замовляли копії.

За версією співробітника музею С.Гаврилова авторство цього твору належить німецькому художнику Хойзеру Генріху Готтлібу. Найпевніше картина написана, коли Хойзер працював в Петербурзі при дворі Єлизавети Петрівни.

Перед нами поясне зображення немолодої, але гарної і статної жінки. Одягнута вона по тогочасній українській моді: в жовтогарячий кунтуш з парчі з коричневим хутром, на голові «кораблик». Тобто навіть зовні вона зберігає свою українськість. На приналежність до вищого світу вказує прикрашений дорогоцінним камінням мініатюрний портрет Єлизавети Петрівни на грудях, коштовна прикраса на шиї, а також перстень на мізинці правої руки, притиснутої до грудей. Сповнений гідності і розуму погляд переконує, що не випадково саме ця жінка стала обраницею долі.