Музейное пространство Гомельщины и Черниговщины
Проект "От партнерства местных музеев к широкому трансграничному культурному сотрудничеству"

«Італійка»


Художник Іван Шаповаленко. Полотно, оліяМолода красуня, зображена на портреті, уособлює спокій та гармонію людини з оточуючою природою. На передньому плані зображено італійку в червоному вбранні з бузковою стрічкою у темному волоссі. За нею вдалині Везувій з білими будівлями біля підніжжя. Спокійний рисунок загальної композиції пожвавлено ледь помітним поворотом фігури, що нагадує класичні твори, викликає у пам’яті зображення мадонн епохи Відродження.

Автор полотна Іван Шаповаленко – кріпосний художник-сирота. Отримавши вільну від пана, навчався живопису в італійських художників, а згодом його наставником став Олександр Іванов. Йому покровительствував Григорій Павлович Ґалаґан, купуючи його твори та підтримуючи матеріально.

Дякуючи таланту І. Шаповаленка зупинена ще одна чудова мить життя. Дякуючи Г. Ґалаґану збережено ще один шедевр, створений нашим співвітчизником.

Сенсаційною останніми роками стала версія професорки Римського університету ла Сап՚єнца Ріти Джуліані про те, що це один з образів відомої натурниці Віторії Кальдоні, в яку був палко закоханий російський художник Олександр Іванов. Проте свою долю вона пов’язала з нашим земляком, уродженцем Чернігівщини, заради якого полишила сонячну Італію.