Музейное пространство Гомельщины и Черниговщины
Проект "От партнерства местных музеев к широкому трансграничному культурному сотрудничеству"

«Козак Мамай»


Невідомий художник. Полотно, олія
Відомо, що козак у думах і помислах українців уособлював народну силу духу, незламність волі в святій борні з поневолювачами. Зображення козака на народних картинах в час, коли запорозького війська вже не існувало, сприймалося як своєрідний пам’ятник героїчному минулому українського народу.

Образ набув значного поширення в Україні XVIIІ–XIX століть. Жодному іншому творові давнього українського народного малярства не судилося прожити таке довге життя в стількох варіантах, повтореннях і копіях. Зображали «Козаків-Мамаїв» на полотнах і на стінах хат, на дверях і віконницях, на кахлях і скринях.

У центрі композиції в сидячий позі зображено молодого чоловіка, одягнутого в червоний жупан, сині шаровари, червоні чоботи, на голові – шапка з чорного хутра з червоним верхом. У руках бандура. Праворуч великий стовбур дерева, на якому рушниця, шабля, торба, герб козака. Ліворуч – біжить кінь, біля ніг якого – спис, лук, штоф і чарка.

Під зображенням напис:

«Хочъ дывысь на мєнє такъ ба нывгадаєшь видкильродомъ и якъ зовуть ничычиркъ ныскажешъ, коли трапылось у стєпахъ буваты, томожешъ моє призвыще угадаты, А у мєнє (й)Мєньня нє одно, а // ихъ до ката.»