Музейное пространство Гомельщины и Черниговщины
Проект "От партнерства местных музеев к широкому трансграничному культурному сотрудничеству"

Портрет Івана Скоропадського


Художник Степан Землюков. Полотно, олія

Автор полотна Степан Землюков, син талановитого придворного живописця родини Ґалаґанів. Навчався живопису у Петербурзі, у травні 1843 року повернувся в Україну, в село Дігтярі. Степан Землюков в основному працював як копіїст. Тому зображення гетьмана – це живописна варіація, в основі якої гравюра Олексія Осипова, вміщена в «Історії Малої Росії» Дмитра Бантиш-Каменського.

Погрудне зображення гетьмана вписане в овал. Голова подана у тричетверному повороті. Портрету притаманна синьо-зеленувата холодна гама. Елементом портрету є пейзаж, який використано як елемент «оживлення», що було доволі поширеною практикою з кінця XVII століття. Ліворуч від гетьмана зображено колону з гербом, над ним дата – 1708 (це дата обрання Івана Скоропадського гетьманом України). Деталі портрету герб, козацький одяг, панагія підкреслюють статусність портретованого.


Публікація була підготовлена за підтримки Європейського союзу. Повну відповідальність за зміст публікації несе громадська організація "Білоруський зелений хрест". Вона ні в якому разі не повинна розглядатися як відображення офіційної позиції Європейського союзу.